Konjunktúrajelentés
DUIHK Konjunktúrafelmérés 2024. ősz
Nem várható gyors fellendülés
A DUIHK legfrissebb vállalati felmérése azt mutatja, hogy igen gyenge lábon áll a gazdaságba és a saját üzleti kilátásokba vetett bizalom. Az üzleti várakozások, a beruházási és foglalkoztatási tervek inkább stagnálásra utalnak a következő tizenkét hónapra. A vállalatok háromnegyede a kereslet hiányát tekinti üzleti kockázatnak, de a munkaerőköltségek alakulását is minden második vállalat aggasztónak érzi. A közép-kelet-európai régió többi országával összehasonlítva Magyarországon számos területen inkább átlag alatti eredmények születtek a felmérés szerint.
AHK Konjunktúrafelmérés Közép- és Kelet-Európa 2024
2024 tavaszán a Külföldi Német Kereskedelmi Kamarák (AHK) közép- és kelet-európai tagvállalatai valamivel optimistábbak voltak a gazdasággal kapcsolatban, mint egy évvel korábban. A befektetési környezet minőségét illetően azonban néhány területen alacsonyabb értékelést adtak, mint 2023-ban.
2006 óta a , a közép- és kelet-európai régióban működő német gazdasági képviseletek összehangolt konjunktúrafelmérést végeznek - kezdetben 14 országban, 2011 óta pedig 16 országban. A 2024-es felmérésben 1533 vállalatvezető vett részt, főként német tulajdonosú cégek, de az AHK-k helyi tagvállalatai, illetve egyes országokban más külföldi kereskedelmi kamarák tagvállalatai is.
Az „AHK Konjunktúrajelentés Közép-Kelet-Európa” a gazdasági helyzet és várakozások értékelését, valamint a befektetési környezet minőségének megítélését elemzi a régió országaiban.
AHK Konjunktúrafelmérés Közép-Kelet-Európa 2024 (PDF, német)
Konjunktúrafelmérés 2024: Gyenge növekedési kilátások, kihívások a munkaerőpiacon
A DUIHK tagvállalatai idén csak szerény javulásra számítanak üzleti helyzetük tekintetében, és nem számítanak a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére. Ez derül ki a Kamara legfrissebb Konjunktúrajelentéséből, amelyet április 24-én mutattak be. A legnagyobb kockázatot a gyenge keresletben és a munkaerőköltségekben látják a vállalatok, de a szakképzett munkaerő hiánya, az energiaárak és az árfolyam-ingadozások is továbbra is sok vállalatot terhelnek. Az üzleti környezet minőségét tekintve több területen nem folytatódott az elmúlt évek pozitív trendje, például a gazdaságpolitika kiszámíthatósága vagy a jogbiztonság tekintetében. Ugyanakkor helyi beszállítókról, a kutatás és fejlesztés feltételeiről és az infrastruktúráról a korábbi évekhez képest kedvezőbben nyilatkoztak a résztvevők, ezeken a területeken a vezetők elégedettsége magasabb, mint a közép- és kelet-európai térség átlagában. Az eredmények ismertetésekor Sávos András, a DUIHK elnöke hangsúlyozta, hogy a konjunktúrajelentés mind a vállalatok, mind a gazdaságpolitika számára megbízható információkat nyújt a vállalatok helyzetéről, de a gazdaságpolitikai keretekkel kapcsolatos elvárásokról is - 2024-ben immár 30. alkalommal.
A 2024-es felmérésben 241 magyarországi vállalat vett részt, míg a régió 15 másik országában párhuzamosan zajló felmérésekben összesen 1.292 vezető töltötte ki a kérdőívet.
A teljes felmérés eredményei itt találhatók:
A Konjunktúrajelentés korábbi évfolyamai
2023
2022
2021
A DUIHK 27. Konjunktúrafelmérése (2021. május)
A felmérés legfontosabb eredményei (prezentáció)
A bemutató videóösszefoglalójának megtekintése
AHK-Konjunktúrajelentés Közép- és Kelet-Európa 2021
A DUIHK Konjunktúrafelmérése (2021. ősz)
2019
Konjunktúrajelentés ősz 2019
2019 őszi konjunktúrafelmérés eredményei