Pályaorientációs rendezvény a műszaki és informatikai szakmákért
Október 15-én Budapesten elindult a 2024. évi „TechCsajok” rendezvénysorozat, amely október 17-én Debrecenben folytatódott. A pályaorientációs roadshow-t 2017. óta számos tagvállalata aktív támogatásával szervezi meg a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK). Nem titkolt céljuk, hogy 14-18 éves lányok körében a műszaki és természettudományokat népszerűsítsék, s ezzel az évek óta tapasztalható munkaerőhiányt a jövőben enyhítsék. A két helyszínen összesen 700 tanuló ismerkedett a műszaki karrierek lehetőségeivel.
A budapesti rendezvényen 20 budapesti és környéki iskolából mintegy 300 „techcsaj” vett részt, de érkeztek Pécsről is. Debrecenben pedig 12 helyi, nyíregyházai és hajdúböszörményi iskola 400 diákját fogadták. A két helyszínen összesen 18, főleg német vállalat, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem és a Debreceni Egyetem mutatta be saját tevékenységének technológiai és műszaki vonatkozásait a kínálkozó karrierlehetőségekkel együtt. Interaktív kiállításon a leendő női hallgatók „kézzelfoghatóan” ismerkedhettek a valós gazdasági élet innovatív tervezési, termelési vagy logisztikai folyamataival. Emellett különböző fórumokon sikeres műszaki pályát befutott fiatal nők saját példájukon szemléltetve bátorították a tanulókat a műszaki, természettudományi vagy informatikai területeken való elindulásra, miközben Varga Ádám, műsorvezető segített a kötetlen és izgalmas hangulat kialakításában.
A TechCsajok rendezvénysorozat valós munkaerőpiaci kérdések megoldását akarja támogatni. A budapesti megnyitón Dr. Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora elmondta, hogy a BME-n a műszaki, természettudományi vagy informatikai területeken az összesen több, mint 15 ezer hallgatóból csak mintegy 30 százalék a nők aránya, az informatikai képzéseken még ennél is alacsonyabb. Motiváló szempontként Hassan arra emlékeztetett, hogy a műszaki pálya anyagilag is vonzó: „Akik legjobban keresnek az országban, azok a mérnökök, természettudósok, közgazdászok, akik ezen az egyetemen végeztek” – mondta a rektor. Nagyon fontosnak tartja, hogy az egyetem szoros kapcsolatokat alakított ki az ipar szereplőivel, ezért különösen örült annak, hogy a TechCsajok eseményen kiállító német cégek mindegyike partnere a BME-nek.
Silke Janz, az eseményt szervező Német-Magyar Kamara alelnöke és a Penny Market magyarországi ügyvezetője is megerősítette: „Mindennapi munkám során sok olyan nőt látok, akik kiemelkedő és sikeres építőmérnökök, minőségügyi vezetők és informatikusok. De: a nők száma itt még mindig túl alacsony; a jelentkezők még mindig többnyire férfiak.” Az alelnök szerint Magyarország-szerte a német cégek keresik a STEM szakmák iránt érdeklődő nőket ‒ mérnököket, építészeket, élelmiszertechnológusokat, vegyészeket, természetesen informatikusokat és még sok más területen végzetteket. Ehhez pedig a német vállalatok széleskörű támogatást adnak: „A német vállalatok megbízható munkaadók - megbecsüljük a munkavállalóinkat, támogatjuk őket és lehetővé tesszük a munka és a magánélet egyensúlyát” – mondta Janz.
A cégek sokféleképpen hozzák helyzetbe a nőket
A rendezvényeket támogató vállalatok közül a Continental Autonomous Mobility Hungary képviselői kiemelték, hogy a TechCsajok egy nagyon fontos kezdeményezés, amely támogatja a fiatal lányok tudomány iránti szeretetét, ráadásul mindezt közvetlen beszélgetések keretében teheti.
A Deutsche Telekom IT Solutions részéről kiemelték, hogy örülnek annak, hogy két év után újra itt lehetnek a Techcsajok rendezvényen. Magyarországon több mint ötezer főt foglalkoztat a cég telekommunikációs területen, ezen belül a nők aránya 38 százalék, ami egy igen magas arány, és ezt szeretnék emelni a most 14-20 éves lányok korosztályából is.
Az Emarsys B2B marketing-cég képviselői is fontosnak tartják azt, hogy a lányok reál területen is el tudják mélyíteni a tudásukat, és kedvet kapjanak ahhoz, hogy szoftverfejlesztőként vagy akár projektmenedzserként vállaljanak állást náluk. „A rendezvényen való részvétellel lehetőséget adunk, hogy ezeket a területeket is megismerjék.”
A Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Kft. képviselője azt mondta, hogy a kötöttpályás közlekedés fenntarthatóságát szeretnének bemutatni a fiatal lányoknak. „Sokan azt gondolják, hogy a vasút világa inkább a fiúkhoz áll közelebb, de ez nem teljesen igaz: nálunk a fejlesztőközpontban és a gyártásban nagyon sok nő is dolgozik.”
A Trumpf Hungary Kft. először vett részt a DUIHK „TechCsajok” rendezvényén. „Örömmel tapasztaljuk, hogy ennyi fiatal lány érdeklődik a műszaki pályák iránt. A Trumpf egy családi vállalat, az igazgatóság elnöke is nő, és kitűzött célunk, hogy a női vezetők aránya a Trumpf-nál globálisan érje el majd a 40 százalékot. Úgy gondoljuk, hogy ezt kicsiben kell elkezdeni.”
Példaképek testközelből
A fiatal nők támogatása volt a közös vezérfonala a rendezvényen előadást tartó fiatal nők beszámolóinak is. Mindegyik valamilyen német cégnél kezdte vagy most is folytatja műszaki irányú karrierjét, többen komoly vezetői pozíciót értek el.
Vas Alexa, a németországi EDAG gyártástechnológia tervezőmérnöke a BME-n végzett, és az Audi-nál kezdte pályafutását. Neki fontos, hogy másokat is bátorítson: „Ahol csak tehetem, inspirálni próbálom a velem hasonló életutat bejárni szándékozó hölgyeket.” Teszi azt nemcsak a közvetlen környezetében, hanem pl. az Instagramon, a TikTokon és a TEDx hálozat aktív szereplőjeként is.
Az SAP Hungary-tól érkezett Klapcsik Beáta szoftverfejlesztési minőségellenőr is, aki korán elindult a műszaki pályán. Szerinte „nagyon fontos volt, hogy egy olyan környezetben dolgozhattam és fejlődhettem, ami támogat, ami mellettem áll, és velem együtt örül a sikereimnek.” Azt tanácsolta a fiataloknak, hogy keressenek egy támogató környezetet, éljenek az eléjük táruló lehetőségekkel, és merjenek nagyot álmodni.
A Continental Autonomous Mobility Hungary-nál dolgozó Benedek-Nagy Enikő elmagyarázta, hogy mit csinál egy scrum-master, és milyen izgalmas Budapesten része lenni az önvezető autók tervezésének Európa egyik legnagyobb ipari szuperszámítógépánek a segítségével. A Deutsche Telekom IT Solutions-tól érkeztek Völler Eszter és Herbály-Szabó Kitti, akik eredetileg tanárnak indultak, most mégis egy vezető technológiai vállalatnál vezető pozícióban dolgoznak.
A többi kiselőadáson még szóba kerültek olyan témák, mint a diákmunka (a Work Force személyzeti tanácsadói elárultak tippeket, trükköket és praktikákat a sikeres pályakezdéshez és karrierépítéshez), „Lányok a motorsportban és a műszaki világban” (Balogh Eszter a Trumpf Hungary-tól) vagy a mesterséges intelligencia szerepe a helymeghatározásban (Papp Zsófia, az Ericsson Hungary kutató-fejlesztője).
A részletes program és a kiállító cégek listája ITT tekinthető meg.
Építsük nőkkel a jövőt már ma!