Pályaorientációs rendezvény a műszaki és informatikai szakmákért
Október 15-én Budapesten elindult a 2024. évi „TechCsajok” rendezvénysorozat, amely október 17-én Debrecenben folytatódott. A pályaorientációs roadshow-t 2017. óta számos tagvállalata aktív támogatásával szervezi meg a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK). Nem titkolt céljuk, hogy 14-18 éves lányok körében a műszaki és természettudományokat népszerűsítsék, s ezzel az évek óta tapasztalható munkaerőhiányt a jövőben enyhítsék. A két helyszínen összesen 700 tanuló ismerkedett a műszaki karrierek lehetőségeivel.
A budapesti rendezvényen 20 budapesti és környéki iskolából mintegy 300 „techcsaj” vett részt, de érkeztek Pécsről is. Debrecenben pedig 12 helyi, nyíregyházai és hajdúböszörményi iskola 400 diákját fogadták. A két helyszínen összesen 18, főleg német vállalat, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem és a Debreceni Egyetem mutatta be saját tevékenységének technológiai és műszaki vonatkozásait a kínálkozó karrierlehetőségekkel együtt. Interaktív kiállításon a leendő női hallgatók „kézzelfoghatóan” ismerkedhettek a valós gazdasági élet innovatív tervezési, termelési vagy logisztikai folyamataival. Emellett különböző fórumokon sikeres műszaki pályát befutott fiatal nők saját példájukon szemléltetve bátorították a tanulókat a műszaki, természettudományi vagy informatikai területeken való elindulásra, miközben Varga Ádám, műsorvezető segített a kötetlen és izgalmas hangulat kialakításában.
A TechCsajok rendezvénysorozat valós munkaerőpiaci kérdések megoldását akarja támogatni. A budapesti megnyitón Dr. Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora elmondta, hogy a BME-n a műszaki, természettudományi vagy informatikai területeken az összesen több, mint 15 ezer hallgatóból csak mintegy 30 százalék a nők aránya, az informatikai képzéseken még ennél is alacsonyabb. Motiváló szempontként Hassan arra emlékeztetett, hogy a műszaki pálya anyagilag is vonzó: „Akik legjobban keresnek az országban, azok a mérnökök, természettudósok, közgazdászok, akik ezen az egyetemen végeztek” – mondta a rektor. Nagyon fontosnak tartja, hogy az egyetem szoros kapcsolatokat alakított ki az ipar szereplőivel, ezért különösen örült annak, hogy a TechCsajok eseményen kiállító német cégek mindegyike partnere a BME-nek.
Silke Janz, az eseményt szervező Német-Magyar Kamara alelnöke és a Penny Market magyarországi ügyvezetője is megerősítette: „Mindennapi munkám során sok olyan nőt látok, akik kiemelkedő és sikeres építőmérnökök, minőségügyi vezetők és informatikusok. De: a nők száma itt még mindig túl alacsony; a jelentkezők még mindig többnyire férfiak.” Az alelnök szerint Magyarország-szerte a német cégek keresik a STEM szakmák iránt érdeklődő nőket ‒ mérnököket, építészeket, élelmiszertechnológusokat, vegyészeket, természetesen informatikusokat és még sok más területen végzetteket. Ehhez pedig a német vállalatok széleskörű támogatást adnak: „A német vállalatok megbízható munkaadók - megbecsüljük a munkavállalóinkat, támogatjuk őket és lehetővé tesszük a munka és a magánélet egyensúlyát” – mondta Janz.
A cégek sokféleképpen hozzák helyzetbe a nőket
A rendezvényeket támogató vállalatok közül a Continental Autonomous Mobility Hungary képviselői kiemelték, hogy a TechCsajok egy nagyon fontos kezdeményezés, amely támogatja a fiatal lányok tudomány iránti szeretetét, ráadásul mindezt közvetlen beszélgetések keretében teheti.
A Deutsche Telekom IT Solutions részéről kiemelték, hogy örülnek annak, hogy két év után újra itt lehetnek a Techcsajok rendezvényen. Magyarországon több mint ötezer főt foglalkoztat a cég telekommunikációs területen, ezen belül a nők aránya 38 százalék, ami egy igen magas arány, és ezt szeretnék emelni a most 14-20 éves lányok korosztályából is.
Az Emarsys B2B marketing-cég képviselői is fontosnak tartják azt, hogy a lányok reál területen is el tudják mélyíteni a tudásukat, és kedvet kapjanak ahhoz, hogy szoftverfejlesztőként vagy akár projektmenedzserként vállaljanak állást náluk. „A rendezvényen való részvétellel lehetőséget adunk, hogy ezeket a területeket is megismerjék.”
A Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Kft. képviselője azt mondta, hogy a kötöttpályás közlekedés fenntarthatóságát szeretnének bemutatni a fiatal lányoknak. „Sokan azt gondolják, hogy a vasút világa inkább a fiúkhoz áll közelebb, de ez nem teljesen igaz: nálunk a fejlesztőközpontban és a gyártásban nagyon sok nő is dolgozik.”
A Trumpf Hungary Kft. először vett részt a DUIHK „TechCsajok” rendezvényén. „Örömmel tapasztaljuk, hogy ennyi fiatal lány érdeklődik a műszaki pályák iránt. A Trumpf egy családi vállalat, az igazgatóság elnöke is nő, és kitűzött célunk, hogy a női vezetők aránya a Trumpf-nál globálisan érje el majd a 40 százalékot. Úgy gondoljuk, hogy ezt kicsiben kell elkezdeni.”
Példaképek testközelből
A fiatal nők támogatása volt a közös vezérfonala a rendezvényen előadást tartó fiatal nők beszámolóinak is. Mindegyik valamilyen német cégnél kezdte vagy most is folytatja műszaki irányú karrierjét, többen komoly vezetői pozíciót értek el.
Vas Alexa, a németországi EDAG gyártástechnológia tervezőmérnöke a BME-n végzett, és az Audi-nál kezdte pályafutását. Neki fontos, hogy másokat is bátorítson: „Ahol csak tehetem, inspirálni próbálom a velem hasonló életutat bejárni szándékozó hölgyeket.” Teszi azt nemcsak a közvetlen környezetében, hanem pl. az Instagramon, a TikTokon és a TEDx hálozat aktív szereplőjeként is.
Az SAP Hungary-tól érkezett Klapcsik Beáta szoftverfejlesztési minőségellenőr is, aki korán elindult a műszaki pályán. Szerinte „nagyon fontos volt, hogy egy olyan környezetben dolgozhattam és fejlődhettem, ami támogat, ami mellettem áll, és velem együtt örül a sikereimnek.” Azt tanácsolta a fiataloknak, hogy keressenek egy támogató környezetet, éljenek az eléjük táruló lehetőségekkel, és merjenek nagyot álmodni.
A Continental Autonomous Mobility Hungary-nál dolgozó Benedek-Nagy Enikő elmagyarázta, hogy mit csinál egy scrum-master, és milyen izgalmas Budapesten része lenni az önvezető autók tervezésének Európa egyik legnagyobb ipari szuperszámítógépánek a segítségével. A Deutsche Telekom IT Solutions-tól érkeztek Völler Eszter és Herbály-Szabó Kitti, akik eredetileg tanárnak indultak, most mégis egy vezető technológiai vállalatnál vezető pozícióban dolgoznak.
A többi kiselőadáson még szóba kerültek olyan témák, mint a diákmunka (a Work Force személyzeti tanácsadói elárultak tippeket, trükköket és praktikákat a sikeres pályakezdéshez és karrierépítéshez), „Lányok a motorsportban és a műszaki világban” (Balogh Eszter a Trumpf Hungary-tól) vagy a mesterséges intelligencia szerepe a helymeghatározásban (Papp Zsófia, az Ericsson Hungary kutató-fejlesztője).
Hatalmas érdeklődés Debrecenben
Október 18-án, a Debrecenben megtartott TechCsajok rendezvényt dr. Puskás István, Debrecen alpolgármestere nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy „Debrecen ma a lehetőségek városa, és azon is vagyunk, hogy évről évre, sőt, napról napra minél több lehetőség nyíljon a Debreceniek vagy a Debrecenben tanulók számára arra, hogy itt képzeljék el, és itt építsék meg Debrecenben a jövőjüket.”
Dr. Husi Géza a Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja, szeretné, ha női hallgatók mostani 10 százalékos aránya megnövekedne: „Ma már férfiak járnak óvónőképzőbe is ‒ akkor miért ne járhatnának mérnökképzésre hölgyek. Ráadásul a mérnöki munka nagyon megváltozott az utóbbi időben, sokkal több gondolkodást, problémákon való gondolkodást, problémamegoldást igényel” – mondta a rendezvényen.
Debrecenben a TechCsajok 2024 kiemelt partnere, a Harro Höfliger Hungary Kft. képviselője elmondta, hogy: „Abszolút hiszünk abban, hogy a műszaki pálya nemcsak a fiúké, hanem ugyanúgy a lányoké is. Minden lányt arra bíztatunk, hogy aki természettudományokban erős, érdekli a matematika, érdekli a fizika, vagy bármilyen olyan természettudományi tantárgy, az csatlakozzon, és tanuljon műszaki tantárgyakat, mert higgyétek el, nagyon izgalmas pálya ez. Képzeljétek el, gondoljatok bele, hogy ha ti vagytok részesei egy programnak, egy projektnek, amelyben gépeket fejlesztenek, vagy ahol egy problémát kell megoldania, és a te ötleteddel járulsz hozzá ahhoz a problémának a megoldásához, aminek a végeredménye egy kész, jól működő gép. Csatlakozz, és kövesd a műszaki pályát, megéri!”
A részletes program és a kiállító cégek listája ITT tekinthető meg.
Építsük nőkkel a jövőt már ma!