Nem várható gyors fellendülés
A DUIHK legfrissebb vállalati felmérése azt mutatja, hogy igen gyenge lábon áll a gazdaságba és a saját üzleti kilátásokba vetett bizalom. Az üzleti várakozások, a beruházási és foglalkoztatási tervek inkább stagnálásra utalnak a következő tizenkét hónapra. A vállalatok háromnegyede a kereslet hiányát tekinti üzleti kockázatnak, de a munkaerőköltségek alakulását is minden második vállalat aggasztónak érzi. A közép-kelet-európai régió többi országával összehasonlítva Magyarországon számos területen inkább átlag alatti eredmények születtek a felmérés szerint.
LETÖLTÉS:
DUIHK Konjunktúrafelmérés 2024. ősz (PDF)
A Budapester Zeitung cikke - 15.11.2024 (PDF, német)
A DUIHK 1994 óta végez éves vállalati felméréseket. A mostani felmérésben összesen 262 vállalat - eddig a legtöbb résztvevő egy őszi felmérésben - számolt be a gazdasági helyzetről és saját üzleti fejlődéséről, de ezentúl az üzleti kockázatokról, a munkaerő-piaci kérdésekről, az inflációról és a beruházási döntések kritériumairól is. A párhuzamosan zajló World Business Outlook keretében 58 országban végeztek hasonló felmérést a külföldi német kereskedelmi kamarák. Ennek a globális felmérésnek az adatait is összevetjük a magyarországi eredményekkel.
Az első elemzések azt mutatják, hogy a tavaszhoz képest alig javult a hangulat a vállalatok körében, mivel számos ágazat elsősorban a kereslet hiányával szembesül.
A Konjunktúrafelmérés eredményeit bemutatják:
- Sávos András, a DUIHK elnöke
- Általános értékelés a hazai (és német) gazdaság helyzetéről, kilátásairól - Dirk Wölfer, a tanulmány szerzője, kommunikációs vezető
- A felmérés részletes eredményei (gazdasági kilátások, kitekintés a régióba [nemzetközi felmérés alapján], versenyképesség, ázsiai befektetők) - Dr. Kozák Ákos, Egyensúly Intézet társalapító, gazdaságkutatási igazgató
- A magyar gazdaság helyzete és kilátásai